• Čeština
  • English
Customer Login
Lost password?

Zobrazit košík

Předsevzetí do nového roku: Vysadit sto tisíc stromů!

Ochrana, a snad ještě více obnova původních biotopů, chce čas. Spěch v případě ochranářských, pochopitelně i rozvojových projektů většinou končí hůř, než si dokážeme vůbec představit. Nejenže pak záchrana přírody i nakopnutí k tzv. rozvoji vede k absolutní devastaci původnch biotopů i samotné komunity, ale ve většině případů tyto uspěchané kroky už neumožňují ani jejich nápravu. Běloch si zkátka nemůže vlítnout, kam se mu zachce a poroučet lidem, co mají dělat.

I situace v Kedjom-Keku, kde působíme, sváděla a stále svádí k okamžitému jednaní a razantním krokům, které budou směřovat k záchraně původních horských mlžných lesů. Ale! I přesto, že stav tamního lesa je na kritické úrovni a stále se snižuje (rychlost úbytku se s naším příchodem snížila), každý krok, který následuje, musí být důkladně promyšlen a zhodnocen se všemi možnými následky a reakcemi místních obyvatel.

5-IMG_4846

Našim prvním krokem proto byla a stále je osvěta a vzdělávání místních dětí i jejich rodičů. Stavbou vzdělávacího centra Škola v mlze se nám nejen podařila získat důvěra farmářů a pastevců, kteří nejvíce ovlivňují současný stav přírody, ale také nám začali naslouchat a společně s námi vymýšlet způsoby, jak nastavit vývoj komunity a oblasti tak, aby se stal trvale udržitelným. Lidé si začínají uvědomovat podstatu a důležitost lesa v jejich životech a je tu citít snaha les zachránit. To se ale neobjede bez rozvoje a alternativního využívání krajiny.

Dlouho jsme “bojovali” sami se sebou v otázce, do jaké míry máme právo zasahovat do místních tradic a kultury. To se ale změnilo po delším a bližším kontaktu s místní kulturou a společností. Tradice i kultura totiž vzaly po zasázích koloniálních velmocí a křesťanství (stále trvajících) za své. Naštěstí ne vše, co Kamerunci dělají, vzešlo ze západní civilizace. Stále si udržují ty nejtradičnější rituály a do jisté míry i uspořádání společnosti. Co se ale týká vztahu k přírodě a využívání zemědělské půdy, jde spíše o zastaralé evropské metody, které byly a stále jsou do Afriky lifrovány bez ohledu na to, že jsou všem jasné dopady a hlavně nefunkčnost těchto postupů v tropických podmínkách. Proč také hnojit přírodními hnojivy a používat přírodní insekticidy, když do Afriky neustále proudí levná chemická hnojiva a repelenty ze západu a Číny? Nemluvě o tom, že drtivá většina těchto chemikálií je v rozvinutém světě už několik desítek let zakázana kvůli jejich prokazatelným negativním účinkům na lidské zdraví i kvalitu pitné vody, která díky přeměně původních biotopů na zemědělskou krajinu už tak výrazně ubyla. Proč se snažit zpracovávat zemědělské produkty, které jdou na export, když to naši bílí bratři zvládnou sami? Levně je v Africe nakoupí, draho zpracují a ještě dráž prodají. Vydělávají na tom však převážně západní a čínské firmy, nikoli Afričané, kteří jsou tak tlačeni do intenzivní a co nejlevnější výroby.

Právě proto se snažíme zaměřit na všechny zmíněné aspekty. Učíme farmáře kompostovat, zemědělsko-lesnickým systémům, včelařit a nabízíme i jiné nezemědělšké zdroje obživy. Naše snaha tak primárně směřuje k zachování a obnově původních lesů, které jsou zdrojem nejen životně důležité vody, přirodních medikamentů ale také jsou domovem několika stovkám endemickým organismům vč. jednoho z nejkritičtěji ohroženého primáta poddruhu šimpanze pan troglodytes ellioti.

Záchranu a obnovu lesa jsme na začátku roku 2013 zahájili kampaní Voda pro Kamerun. V průběhu necelých dvou let se nám díky vám podařilo nastřádat prostředky na vysázení necelých deseti tisíc stromů. Letos v září jsme vysadili vůbec první stromy na obnovu téměř pěti hektarů lesa (čtyři tisíce stromů). Do sta tisíc v příštím roce (týden před Vánocemi jsme dali naklíčit další dva tisíce stromů) nám zbývá 90 000 stromů.

Našim předsevzetím do nového roku ale není “jen” vysázení více než sta tisíce nových stromů, ale i mnoho dalších aktivit vedoucích k efektivní ochraně a obnově horských mlžných lesů na severozápadě Kamerunu. Chcete-li se podílet na projektech naší nevládní organizace, máte hned několik možností.

4-IMG_4840

  1. Zasaďte libovolný počet stromů na obnovu horského mlžného lesa. Po zakoupení stromů na našem E-SHOP automaticky obdržíte dárkový certifikát, který můžete darovat sobě nebo svým blízkým k jakékoli příležitosti. Podpořit nás samožřejmě můžete i zakoupením jiného z našich produktů, které na e-shopu nabízíme (trička, dvd, africké otvíráky, nejpálivější papirčky Pepe Habanero a další). U každého z nich je pak určeno, kolik přesně putuje na Vámi vybraný projekt. Všechny nakupující, dárce i ostatní morální podporovatele pravidelně informujeme o využití svěřených financích.
  2. Staňte se aktivním členem naší organizace. Hledáme dobrovoníky, kteří nám v první fázi pomohou v Česku s koordinováním či prací pro jeden z našich projektů – Z druhý ruky pro Babanki, Sunshine cooking, African-Czech Fashion, Škola v mlze, Voda pro Kamerun, nově pak Maso za Maso. Od února a srpna 2015 pak hledáme nové zapálené učitele do naší Školy v mlze. V případě zájmu podílet se na našich aktivitách zasílejte své životopisy na dobrovolnici@kedjom-keku.com
  3. Šiřte povědomí o naší činnosti mezi své přátele. Našim cílem totiž není jen zachránit horské lesy v Kamerunu, ale i zvyšovat českou vzdělanost v otázkách ochrany přírody, rozvojové pomoci i africké kultury obecně.

Mnohokrát Vám děkujeme za podporu a těšíme se na spolupráci.

Hodně úspěchů v následujícím roce Vám přeje celý tým Kedjom-Keku z.s.