• Čeština
 • English
Customer Login
Lost password?

Zobrazit košík

Manuál: Jak zasadit strom v Kamerunu

Některé stromy rostou rychlostí pod dva decimetry za rok. Mnohé lesní druhy nesnesou přímí sluneční svit. Na většině si rády pochutnají krávy (nebo je zadupou). Jen málokterý odolá požáru. Žádný nezastaví ostří mačety.

Zasadit strom a obnovit les je celkem dřina, ale tučná odměna láká další a další lidi, kteří to chtějí zkusit taky. Všem zvědavcům i nedočkavcům přikládáme návod jak na to, aby si ukrátili čekání a hlavně se mohli zařadit mezi ty z vás, kteří už vědí.

Krok za krokem k vysazení stromu v Kamerunu

 1. Nejprve si položíme otázku: Chceme sázet vůbec nějaké stromy? Pokud je totiž naše odpověď záporná, přestáváme číst.

 2. Hledáme místo, kde se strom dá vysadit.

 3. Kontrolujeme, zda-li tam byl dřív les. Pokud totiž slovo les místní neznají, stromy zde raději nesázíme.

 4. Zjišťujeme, které druhy stromů v oblasti rostou, případně rostly. Těm nepůvodním se ve většině případů raději vyhýbáme.

 5. Pátráme po majiteli pozemku, abychom se ho zeptali, zda-li souhlasí s naším záměrem vysázet na jeho usedlosti strom. V Kamerunu je ale majitelem většiny pozemků stát. Je tedy potřeba se dohodnout s ním.

 6. Vysvětlíme mu prospěšnost stromu a přizveme ho ke spolupráci na jeho výsadbě. Stát většinou přistoupí na oboustranně výhodnou spolupráci, kdy my nabízíme pomoc při hlídání původních lesů a stát příspěvek na jejich obnovu.

 7. Pokud je majitelem soukromník a strom na svém pozemku chce, bude moci absolvovat včelařský výcvik, kde získá jak včelařské dovednosti, tak i náčiní a díky stromu bude připraven chovat lesní včely. Na oplátku se o strom postará. Uchrání ho před požáry i krávami. Sám se tak přesvědčí, že i strom (les) mu může být k užitku a zdrojem příjmu, který uživí jeho rodinu. Med se dá totiž v Kamerunu celkem slušně zpeněžit a je po něm velká poptávka.

 8. Vybereme si jeden z původních druhů stromů.

 9. Čekáme na dozrání jeho plodů.

 10. Hledáme v lese plody, ze kterých získáme semena. Raději hned pět, neznáme totiž jejich úmrtnost.

 11. Zjišťujeme, zda-li o sázení tohoto druhu neexistují informace (např. ve vědecké literatuře), které by nám usnadnily práci.

 12. Podle pokynů necháme semena naklíčit na vlhkém místě poblíž lesní školky.

 13. V období sucha místo zaléváme každý druhý den.

 14. Koupíme a naplníme jeden sazenicový sáček na živiny bohatou hlínou (používáme např. kompost).

 15. Po naklíčení vložíme semeno s klíčkem do sazenicového sáčku, ten umístíme do lesní školky nedaleko od místa, kam budeme za 1-2 roky sazenici přesazovat.

 16. Sazenici obden zaléváme, plejeme místo kolem, chráníme před sluncem i suchem po dobu 1-2 let.

 17. V místě, kde chceme strom zasadit, zapíchneme klacek a v okolí jednoho metru vysekáme trávu, či jiný původní porost (ne jiné stromy!).

 18. Vykopeme u klacku díru zhruba 20x20x20 cm pro 1-2 roky starou sazenici stromu.

 19. Vyndáme sazenici ze sáčku a vložíme do díry. Přidáme trochu kompostu a zahrabeme původní hlínou (stromy přesazujeme pouze v období dešťů – tedy od konce června do začátku září, jinak by nepřežily období sucha. Někdy až sto dní bez jediné kapky deště).

 20. Celou plochu okolo stromu oplotíme. Nejlépe ostnatým drátem. To abychom zabránili přístupu mlsným jazykům všudypřítomného dobytka.

 21. Strom a jeho okolí denně hlídáme. Obsekáváme odrůstající trávu, zaháníme krávy i hasíme blížící se požáry.

 22. Za 3-5 let se o sebe strom postará sám. Pokud ho nesežehne požár z buše nebo nesetne mačeta.

Pro obnovu lesů je zásadní, aby původní obyvatelé chápali jeho důležitost a sami se rozhodli jej chránit. Místní jsou odkázáni na původní i převzaté zemědělské postupy, které způsobují nevratné škody na původní přírodě. Těmi jsou extenzivní pastva dobytka, vypalování lesa i používání chemických hnojiv. Vzdělání pro ty nejmladší i osvěta pro jejich rodiče, nabídka alternativních zdrojů obživy, efektivnější využívání přírodních zdrojů – to vše souvisí s ochranou a obnovou horských mlžných lesů na severozápadě Kamerunu v pohoří Bamenda Highlands. Proto jsme také v horské oblasti Kedjom-Keku (v překl. Lidé z lesa) postavili vzdělávací centrum, kde se snažíme místním předávat relevantní informace, aby se mohli sami rozhodnout a les efektivně chránit a přitom na něm profitovat a uživit své rodiny.

IMG_7233