• Čeština
  • English
Customer Login
Lost password?

Zobrazit košík

Sunshine cooking

PROČ? Sice nejsme sluníčkoví, ale sluníčkově vaříme, pěstujeme i zpracováváme. Zahnat hlad je jednou z nejsilnějších lidských potřeb. Nám k tomu stačí zajít do supermarketu, ale většina Kamerunců si musí jídlo na svůj talíř vypěstovat. Protože je půda v tropech obecně méně úrodná a ta nejúrodnější se nachází pod původními stromy, musí nejprve vykácet les a vypálit jeho podrost. Pak ručně okopat nové několikahektarové pole, zasadit semena a pak už jen čekají a stříkají na své plodiny nejrůznější chemikálie. Některé u nás dokonce zakázané. Vůbec nejhorším neduhem, kterého se dopouští jak farmáři, tak i pastevci jsou právě tzv. bushfires. Nekontrolované požáry, které každoročně spálí desítky hektarů původních i v marné snaze obnovujících se lesů.

JAK? Kdo se chce u nás v horském Abogphen zahřát, uvařit si jídlo nebo vodu, nestačí mu jen otočit knoflíkem. Je třeba rozdělat oheň. Na ten si nejdřív musí nasbírat dřevo. Hodně dřeva. To ale patří do lesa. Vytváří tam přírodní kompost pro nové semenáčky. Začali jsme tedy kompostovat, testujeme námi vyrobená přírodní hnojiva a začneme stavět solární vařiče i sušičky na ovoce a zeleninu. Jsme totiž přesvědčeni, že se dá pěstovat i vařit šetrně k životnímu prostředí a rádi bychom to ukázali i místním.

POVEDLO SE NÁM! Už třetím rokem kultivujeme naší čtvrthektarovou farmu, kde momentálně pěstujeme na 40 druhů jednoletých plodin, ovocných stromů i bylinek. Každé tři měsíce jsme schopni vyprodukovat více jak tunu kompostu, a první testovací pokusy přírodních hnojiv (výluh z kopřiv) vypadají velmi nadějně. Právě probíhá také již zmíněná stavba víceúčelového domu, kde budeme tyto k přírodě šetrné zemědělské metody místní farmáře učit. Zatím se nám díky naší úspěšné experimentální farmě daří získávat pozitivní pozornost místních lidí, bez které by si jen těžko nechali přesvědčit, že to jde i jinak a lépe.