• Čeština
  • English
Customer Login
Lost password?

Zobrazit košík

Last Chimps

PROČ? Pan troglodytes ellioti je poddruhem šimpanze, který se řadí mezi nejohroženější primáty na světě – celá populace se odhaduje pouze na 3 500 až 9 000 jedinců. Vyskytují se pouze v Kamerunu a Nigerii. Poslední skupina čítající kolem deseti členů přežívá také v oblasti Kedjom-Keku v pohoří Bamenda Highlands na severozápadě Kamerunu.

Nejbližší další příslušníci poddruhu ellioti žijí v bamendském podhůří (zv. Kom-Wum) necelých 25 km daleko. Abychom šimpanzům pomohli přežít, pracujeme na vyhlášení šimpanzí rezervace v Kedjom-Keku. Pro dlouhodobé přežití šimpanzů v Bamenda Highlands je nutné propojení obou populací. Vyhlášení rezervace pomůže k ochraně dalších endemických druhů a důležitého vodního zdroje.

JAK? Záchranný program běží ve spolupráci s kamerunskými neziskovými organizacemi COMAID, ANCO, Sekakoh a kamerunským ministerstvem lesa a životního prostředí.

Pracujeme na zhotovení detailní mapy celé oblasti, která poslouží jako základ pro založení rezervace. Vznikají také krátkodobý i dlouhodobý plán, které povedou nejen k vyhlašení rezervace, ale také k efektivní ochraně horského mlžné lesa.

Součástí programu je také podpora vzdělávání, nabídka alternativních dlouhodobě udržitelných zdrojů obživy, pracovních míst i osvěta týkající se efektivnějšího využívání přírodních zdrojů. Ty jsou podrobněji popsány na následujících stránkách..

POVEDLO SE NÁM! Na přelomu let 2014 a 2015 se nám podařilo „ulovit“ velkého šimpanzího samce a zdravou samici (možná mladého samce). Tři krátká videa ze záznamu fotopastí jasně dokazují přítomnost těchto ohrožených primátů. Přitom celých 14 let se o šimpanzí přítomnosti pouze spekulovalo. Kontaktovali jsme proto ministra pro les a životní prostředí, který nám dal zelenou pro založení šimpanzí rezervace v Kedjom-Keku.

Záběry divoký zvěřat – i šimpanzů, které jsme pořídili v blízkosti našeho vzdělávacího centra v horském Abongphen (Kedjom-Keku).