• Čeština
  • English
Customer Login
Lost password?

View your shopping cart

Z historie VpK: dvě ženy, 2013, padesát hektarů lesa

U zrodu jedinečné myšlenky, jak do obnovy horských mlžných lesů na kamerunském severozápadě zapojit co nejvíce z Vás – našich kamarádů, rádců, sponzorů, přítelů i přítelkyň – stály dvě ženy. Michaela a Klára. Majitelka kavárny a herečka. Protože většina z vás už tehdy byla členy dnes již velmi známých sekt, pražské či brněnské kavárny, rozhodli jsme se Vám prodávat litr obyčejně zdarma podávaného nápoje – litr kohoutkové vody k vínu, kávě i dalším rituálům mladých i starších jedinců za 20 korun.

Při pití vody je totiž dobré myslet na to, že ačkoli je často zdarma,má vysokou hodnotu. Nadto. Její cena neustále roste a bude spolu s úbytkem původních lesních porostů růst stále rychleji. Drobnou investicí dnes naopak můžete cenu vody do budoucna snížit. Litr za dvacku, dvacka za strom. Za každý propitý litr vody vysadíme společně s našimi kamerunskými přáteli a kolegy strom na obnovu vodních zdrojů i domova stovkek druhů rostlin i živočichů včetně šimpanze Pan troglodytes ellioti. Vypitým litrem kohoutkovky tak zachráníte vody hektolitry. Desítky, stovky i tisíce.

Les dostal v posledních desítkách let opravdu zabrat a tak se kromě zastavení kácení a vypalování snažíme o jeho rychlou obnovu. Pokud se nám podaří vypít padesát kubíků kohoutkové vody za jeden rok (dva průměrní Pražáci spotřebují za rok víc), obnovíme prales o rozloze více jak šedesáti fotbalových hřišť. Nebo taky čtvercovou plochu o hraně přes sedm set metrů. A to už je pořádný lán lesa.

2013

22. března 2013 tak odstartoval dlouhý maratonový závod, v jehož cíli se tyčí desetitisíce stromů, které zase chrání vodu i jedinečné tvory a rostliny, které jinde na světě možná ani nenajdeme.

A začali jsme pěkně z ostra. Přes nasazenou laťku z „přepáleného“ startu se nám zatím nepodařilo přehoupnout. V sedmdesáti kavárnách se za jediný týden vypilo 3 496 litrů kouhoutkové vody. Když k tomu přičteme úvodní benefiční koncert v Tiskárně, kde zahráli skvělí P I A N O a ještě skvělejší duo Káča a Sára s propitými 107 litry a závěrečnou party v Cafe v lese s Republic of two, kde se vypilo litrů 450 a nakonec i přednášky, které v rámci tohoto týdne proběhly – 69 litrů, celkem se získaly prostředky na vysázení 4 122 nových stromů na obnovu horských lesů. Za první rok se nám tedy podařilo vybrat přes 8% našeho plánu.

Tentýž rok jsme v Kamerunu položili základ naší horské stromové školce. Na klíčící záhon uložili přes deset tisíc semen 4 druhů stromů (Maesopsis eminii, Vitex domiana, Prunus africana, Acacia). Zhruba polovina jich vyklíčila a začala růst do výšky.

2014

Na začátku nového roku jsme přidali do školky další dva nové druhy stromů. White mahogany a Newtonia camerunensis, který se řadí mezi vůbec nejohroženější druhy stromů na světě. Přes dalších pět tisíc semen se chystalo klíčit.

Opět 22. března se rozjel druhý ročník Vody pro Kamerun v Česku, kterého se zúčastnila stovka kaváren. Za dva týdny se propilo 2 843 litrů vody. Dalších 6 % z našeho plánu.

V srpnu a září jsme v Kamerunu přesadili přes pět tisíc stromů 5 druhů. Ten poslední, Newtonia camerunensis musel ještě zůstat ve školce- čekat na dostatečnou velikost a sílu. Znovuzalesnili (zatím malým lesem) jsme přes pět hektarů pastviny obklopující jeden ze zdrojů vody v horském Kedjom-Keku. Pramen také slouží jako zdroj pitné vody pro celé naše horské centrum, tedy i Školu v mlze.

2015

Po 89 dnech trvajícího sucha od listopadu 2014 do února 2015 uschla skoro polovina stromků. Poučení pro příště: Na jižní stranu sázej stromy, až když máš zalesněnou tu severní, která té jižní může stínit.

V březnu opět propukly nejen kavárenské dny, v průběhu kterých se vypilo 3035 litrů vody. Tím se nám podařilo dovršit necelou čtvrtinu našeho plánu. V dubnu se také rozjela kampaň čtení pomáhá na obnovu kamerunských lesů. Načetlo se nakonec 4 416 stromů. V červnu jsme se vydali na dva měsíce do Česka na Tour de Czech – Muž, který sází stromy a nasbírali prostředky celkem na 3 967 stromů.

Za celý rok se také podařilo prodat v rámci našeho bazaru Z druhý ruky pro Babanki oblečení za 5 900 Kč, které putují také na nové stromky v Kamerunu.

Na sklonku roku jsme domluvili užší spolupráci s místní komunitou Kedjom-Keku na obnovu lesa. První zájemci o sázení stromů na sebe nenechali dlouho čekat. Několik hektarů odlesněných ploch už čeká na své stromy. Bez spolupráce s místními farmáři by to nikdy nešlo.

2016

Rekordně dlouho trvající sucho (listopad 2015 – březen 2016, 130 dní bez jediné kapky deště) zasáhlo i přes rok staré stromy. Nakonec přežila tisícovka, která už je z nejhoršího venku a s největší pravděpodobností se také dožije reprodukčního věku. V lednu jsme si na spravení chutě nasbírali přes 20 000 semen. V únoru přidali dalších 5 000. Celých 25 000 semen jsme nechali naklíčit.

Přes tisíc stromů (8 druhů) roste na bývalé pastvině do výšky. Některé dosahují přes dva metry. Voda v prameni už teď stoupá. 3 000 už dvouletých stromů Newtonie camerunensis čekají letos na přesazení. V naší školce máme také 1 000 sazenic Prunus africana, 2 000 Vitex domini, 1 000 Measopsis emini, 1 000 Croton a klíčí nám tisíce semen dalších druhů jako Podocarpus, Carapa (na ní si šimpanzi stavějí hnízda) ale i zmíněných Prunus a Vitex. Zkrátka máme letos opravdu dobře našlápnuto zalesnit velké území.

Za uplynulá léta se nám tak podařilo nastřádat finance na obnovu dvaceti hektarů lesa. Rádi bychom letos dovršili sumu 50.000 stromů. Chybí nám tedy ještě vypít 30.000 litrů kohoutkové vody. Zvládneme to s vámi?

Celá akce probíhá v rámci veřejné sbírky „Pojďme na to od lesa“, která je povolena Libereckým krajským úřadem.